O Nas

Działamy już ponad 25 lat. Nasze początki sięgają 1983 roku, kiedy to zawodnicy i członkowie sekcji windsurfingowej działającej przy klubie „Neptun” w Gdańsku powołali do życia Sopocki Klub Żeglarski. Z garstki pasjonatów rozrośliśmy się do całkiem sporego klubu – obecnie liczymy prawie 200 członków, w tym ponad 100 osobową sekcję wyczynową.

Pierwsze sukcesy
Od początku swego istnienia w klubie królowało żeglarstwo deskowe i to na bardzo wysokim poziomie. Żaden inny polski klub nie posiada tak licznej sekcji windsurfingu, żaden nie może się poszczycić tak licznymi i spektakularnymi sukcesami sportowymi w żeglarstwie deskowym. Pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ – Stefan Jopyk i od tamtej pory nasi zawodnicy nie opuszczali podium. Pierwszy medal Mistrzostw Świata pojawił się w 1994 roku, kiedy to Jacek Frydrychowicz zajął II miejsce w kategorii do lat 16. Od tej pory medale zaczęły napływać do klubu niemalże hurtowo i na szczęście bez przerwy do dnia dzisiejszego.

Nasi olimpijczycy
Piotr Olewiński reprezentował nas Na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie. W Atlancie niestety sopocian nie było, ale za to w 2000 roku w Sydney, windsurfingowa reprezentacja kraju składała się wyłącznie z zawodników naszego klubu: Anny Gałeckiej i Przemka Miarczyńskigo. W 2004 roku na Igrzyska Olimpijske do Aten pojechała dwójka naszych zawodników – po raz drugi Przemek Miarczyński startujący w klasie Mistral oraz Maciej Grabowski w klasie Laser. W 2008 roku w Pekinie znów wystąpił Przemek, najlepszy nasz zawodnik – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Nie tylko deski
W klubie działa pięć sekcji windsurfingowych, a od 2001 roku rozpoczęła swą działalność sekcja żeglarska. Na początku były tylko łódki klasy Optimist, a dzisiaj dołaczyły do nich także łódki młodzieżowej klasy L’Equipe oraz 420. Szeregi członków klubu i sekcje żeglarską zasili reprezentanci Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Mistrz Europy w klasie Laser Maciej Grabowski i załoga wicemistrzów Europy, Paweł Kuźmicki – Paweł Kacprowski w klasie 49er.

Nowoczesna siedziba
W 2003 roku klub został całkowicie zrównany z ziemią. Tylko po to jednak, aby na tym miejscu wybudować nowoczesną siedzibę, z hangarami na około 400 desek i żagli, szatniami, natryskami, siłownią, hotelem, restauracją i salami konferencyjnymi i zapleczem biurowym i technicznym. Wzbogaciliśmy się także o taras widokowym z którego roztacza się piękna panorama Zatoki Gdańskiej. Na terenie klubu powstała także nowoczesna siedziba Centrum Ratownictwa Wodnego WOPR. Nie udałoby się tego wszystkiego zrealizować bez ogromnego wsparcia ze strony byłego prezydenta Sopotu, obecnie Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego oraz obecnego włodarza miasta – Jacka Karnowskiego.

Regaty w Sopocie
Byliśmy gospodarzem wielu prestiżowych regat rangi Mistrzostw Polski, Europy i Świata, a wśród nich:
1997 Aloha, Mistral, Masters World Championships (250 zawodników)
2001 Formula Windsurfing European Championship (120 zawodników)
2004 Mistral Senior, Junior and Youth European Championship (200 zawodników)
2004 L’Equipe European Championship (80 zawodników)
2005 Mistral Junior and Youth World Championship (260 zawodników)
2007 RS:X Youth World Championship (114 zawodników)
2007 505 European Championship (106 zawodników)
2008 Formula Windsurfing Grand Prix World Tour (68 zawodników)
2008 Techno293 & Raceboard World Championships (260 zawodników)
2009 Mistrzostwa Europy Formula Windsurfing (90 zawodników)
2010 Mistrzostwa Europy juniorów i seniorów RS:X (łącznie 220 zawodników)

W organizacji imprez jak i szkolenia sportowego pomagają liczni sponsorzy: Żywiec, LPP, Fota, Malma, Awek, Fazer, Dr. Oetker, Jaansport, Reserved, Sokpol, Salon Samochodowy Groblewski, Salony Nissan, Salon samochodowy Poleszak, PKO Inwestycje. W maju 2000 roku klub podpisał umowę, na mocy której sponsorem strategicznym klubu została firma Hestia Insurance (obecnie Ergo Hestia), a klub zmienił nazwę na SKŻ Hestia Sopot. Trzeba wspomnieć, że klub wspierany jest także mocno przez Urząd Miasta Sopotu.

Odwiedź naszą stronę:

www.skz.sopot.pl

Znajdź nas na Facebooku:

www.facebook.com

I sprawdź nasze filmy na Youtube:

www.youtube.com